Sett av 21. oktober for Heat Pump Day 2025!
Bli med på Heat Pump Day for å synliggjøre mulighetene til energieffektivisering med varmepumper.
Norsk Varmepumpeforening (NOVAP) oppfordrer varmepumpebransjen til å sette av tirsdag 21. oktober 2025. Denne dagen markeres nemlig den årlige Heat Pump Day – en viktig dag for å få oppmerksomhet rundt varmepumpeteknologien og dens betydning for et grønnere og mer energieffektivt samfunn. I dagene før og etter 21. oktober vil det gjennomføres ulike aktiviteter over hele Europa.
Fokus på varmepumpens betydning i det grønne skiftet
Heat Pump Day er et europeisk initiativ fra European Heat Pump Association (EHPA), som Norsk Varmepumpeforening (NOVAP) er en del av. Dagen er viet til å øke bevisstheten om varmepumper som en nøkkelteknologi i det grønne skiftet.
Målet med markeringen er å synliggjøre hvordan varmepumper bidrar til lavere energiforbruk og reduserte klimagassutslipp.
I en tid hvor energieffektivisering og overgangen til fornybar energi er viktigere enn noensinne, er Heat Pump Day en verdifull arena for å samle bransjen og løfte frem varmepumpens mange fordeler – for klimaet, forbrukerne og samfunnet som helhet.
Vær kreative – finn på ulike aktiviteter!
Vi oppfordrer alle aktører i varmepumpebransjen – fra produsenter og importører til installatører, forhandlere og servicebedrifter – til å være kreative og finne på ulike aktiviteter for å markere dagen. Dette kan være alt fra:
- Åpne dager eller informasjonsmøter for kunder og publikum
- Kampanjer eller tilbud på varmepumper eller service
- Innlegg i sosiale medier som viser frem varmepumpens fordeler, gjerne med hashtaggen #HeatPumpDay2025
- Artikler eller blogginnlegg som deler kunnskap og suksesshistorier
- Lokale arrangementer som setter fokus på energieffektivitet
Målet er å skape engasjement og synlighet rundt varmepumper, og vise frem bredden og innovasjonen i bransjen vår. Jo flere som deltar, jo større blir effekten!
La oss sammen gjøre Heat Pump Day 2025 til en stor suksess i Norge. Ved å delta bidrar dere til å styrke varmepumpens posisjon som en fremtidsrettet og bærekraftig oppvarmings- og kjøleløsning.

T-skjorter til Heat Pump Day. Design: EHPA.
Aktivitetskalender og merchandise
EHPA har laget en egen nettside for Heat Pump Day som er oversatt til norsk og 14 andre språk. Nettsiden skal oppdateres i løpet av sommeren der bla. planlagte aktiviteter over hele Europa legges inn.
Skal dere ha aktiviteter på Heat Pump Day? Da kan du sende en epost til annette@novap.no, så skal vi legge dere inn i vår nasjonale oversikt over arrangementer for markeringen.
Ønsker dere å trykke t-skjorter, pins, klistremerker og annet? EHPA har utviklet en designmal som kan brukes til merchandise til å markere Heat Pump Day. Vi kommer til å legge ut designpakke og hvor man kan trykke merch over sommeren.
– Vi oppfordrer alle til å følge Heat Pump Day på Instagram og LinkedIn og håper så mange som mulig deler innhold derfra for å øke oppmerksomhet om dagen, sier Hagemoen.